• My cart
    0.00$
    0
    • Your cart is currently empty.
Store This, Not That! > Blog > Produce Shopping Tips
January 30th, 2014

Produce Shopping Tips

Not all packaging is equal


Not all packaging is equal…in weight I mean. So, let’s say you’re going to buy celery and all the bags say they weigh 2 pounds and cost 99 cents. What they really mean is weigh ABOUT 2 pounds. What does that mean for you? Well, to get the biggest bang for your buck, pick the three you think look/weigh the most. Then go over to the scale and weigh them and buy the heaviest one. (This is REALLY fun for kids to do as well!) This goes for bags of oranges, potatoes, and anything in a bag.

Try and find the biggest one you can!


Anything you buy that is a price per unit (i.e. 99 cents for A head of lettuce) and isn’t a price per pound, you want to use the same trick as above. Try and get the largest/heaviest one you can find, this well get you the most for your money. Produce that is usually sold PER item and not per pound may be: Green Peppers, Lettuce, ORANGES, Watermelon, etc.

 

amazing reviews click here

Related posts

1 Comment

  • pj

    January 30, 2014 at 9:59 am

    Not always are the biggest, the sweetest or best tasting. Smell your lettuce! If it has a strong smell, it’s bitter.

Leave a reply

gossner
Gossner Shelf-Stable Whipping Cream
thumbs down gf flour
Thrive Gluten-Free Flour Mix Review
uv paqlite feature image
UV Paqlite Rechargeable Glow Sticks
thrive guac
Thrive Guacamole
Classes Videos
super-easy-jam-post-title-pic
Super Easy 3 Ingredient Strawberry Freezer Jam
dread-making-dinner
Why You Dread Making Dinner (And How to Fix it)
POST GRAPHICS2
Register for our Sun Oven Webinar!
Cooking with Food Storage Emergency Preparedness Food Storage
prepare-kids-for-an-earthquake
5 Fun and Easy Ways to Prepare Children for an Earthquake
super-easy-jam-post-title-pic
Super Easy 3 Ingredient Strawberry Freezer Jam
dread-making-dinner
Why You Dread Making Dinner (And How to Fix it)
X